Accomplishments

We are very proud of our skaters for their accomplishments!

Did you recently pass a test or medal at a competition? Want to be featured on this page? Email us at windycitysecretary@gmail.com

GOLD MEDAL TESTS

Senior Moves in the Field
Sara Grostern (2019)
Michelle Murphy (2019)
Hope Werstler (2018)
Naomi Leadbeater (2017)
Danielle Gilfoyle (2015)
Isabel Leadbeater (2014)
Shannon Jahrling (2011)
Taryn Zimmerman (2008)
Alyssa Blackwell (1997)

Adult Gold Moves in the Field
Karen Goedert (2011)
Michael Schlautman (2008)

Senior Free Dance
Eve Chalom (1995)

Senior Solo Free Dance
Naomi Leadbeater (2019)
Hope Werstler (2019)
Isabel Leadbeater (2017)

Gold Dance
Naomi Leadbeater (2019)
Shannon Jahrling (2014)
Alyssa Blackwell (1994)

International Dance
Shannon Jahrling (2019)
Alyssa Blackwell (2002)

Senior Free Skate
Larry Holliday (1985)

Adult Gold Free Skate
Bev Thurber (2006)  

RECENTLY PASSED TESTS

Dec 2019 – Jan 2020: Dance tests
Diane Ainley – Rocker Foxtrot
Nayah Aquino – Dutch Waltz
Alison Becker – Canasta Tango
Kate Biederman – Fourteenstep
Kate Biederman – Foxtrot
Kayleigh Carter – Canasta Tango
Laila Ciaccio – Dutch Waltz
Ulla Ciaccio – Rhythm Blues
Ulla Ciaccio – Preliminary Dance
Jordan Fray – Hickory Hoedown
Jordan Fray – Willow Waltz
Jordan Fray – Ten-Fox
Jordan Fray – Bronze Dance
Sara Grostern – Quickstep
Alexandra Lee – Ten-Fox
Alexandra Lee – Bronze Dance
Ava Lee – Solo Dutch Waltz
Ava Lee – Solo Canasta Tango
Ava Lee – Solo Rhythm Blues
Ava Lee – Solo Preliminary Dance
Asha Lulla – Fourteenstep
Klara Morrissey – Canasta Tango
Claudia Panait – Hickory Hoedown
Claudia Panait – Willow Waltz
Brandon Wilken – Dutch Waltz
Hannah Wilken – Dutch Waltz

Jan 2020: Figures Tests
Bev Thurber – Adult Silver Figures

Nov 2019 – Jan 2020: MITF tests
Aya Bareket – Pre-Preliminary
Hili Bareket – Pre-Preliminary
Tom Bareket – Pre-Preliminary
Abby Biederman – Preliminary
Elise Borelli – Novice
Tatum Brent – Pre-Juvenile
Eden Chen – Preliminary
Susanna Connally – Intermediate
Katrina Furman – Intermediate
Helen Hoerner – Pre-Juvenile
Hally Levine – Preliminary
Anya Lowe – Junior
Vivian Lowe – Preliminary
Kathy Luan – Novice
Asha Lulla – Juvenile
Natalee Martinez – Preliminary
Claire Norman – Juvenile
Ella Pesch – Novice
Nina Reginiewicz – Novice
Rebecca Silverstein – Juvenile
Maya Spatz – Preliminary
Marjorie Thornton – Preliminary

Oct 2019 – Jan 2020: Free Skate tests
Lucia Araya – Pre-Preliminary
Julia Jankowski – Pre-Preliminary
Julia Jankowski – Preliminary
Kathy Luan – Intermediate
Nola Mandell – Preliminary
Claudia Panait – Pre-Preliminary
Alejandra Torres – Preliminary

COMPETITIONS &
QUALIFICATIONS

Qualified for NSDS Final 2019
Brianna Chang
Naomi Leadbeater
Grace Trudeau

Misc. qualifications
Shannon Jarhling: Ice Sheffield British national Qualifier 2019 – Sheffield, United Kingdom, Silver Medal